Blogi

Kurkumiini imelised omadused – Miks see on tervisele hea?

Kurkumiini imelised omadused Miks see on tervisele kasulik

Kurkum on vürts, mis on sajandeid olnud Aasia köökide ja Ayurveda meditsiini oluline osa. Tänapäeval on ka teadlased ja tervishoiueksperdid hakanud üha enam hindama selle taime peamise bioaktiivse komponendi, kurkumiini, erakordseid tervisele kasulikke omadusi. On leitud, et kurkumiin võib aidata vähendada põletikke, kaitsta keha oksüdatiivse stressi eest ja isegi vähendada vähiriski.

Vaatame lähemalt, miks kurkumiin on nii paljulubav ja hinnatud ning millal võiksime mõelda selle kasutamisele.

Põletikuvastane toime

Kõige enam on kurkumiin tuntud oma põletikuvastaste omaduste poolest. Põletik on keha loomulik kaitsemehhanism vigastuste ja infektsioonide vastu, kuid krooniline põletik võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, nagu südame-veresoonkonna haigused, diabeet ja isegi vähk. Kurkumiin pärsib teatud molekule ja ensüüme, mis on seotud põletikuliste protsessidega, aidates seeläbi leevendada põletikuliste haiguste sümptomeid.

Antioksüdantne toime

Vabad radikaalid on kahjulikud ained, mis võivad rikkuda rakkude DNA-d ja põhjustada enneaegset vananemist ning haigusi. Kurkumiin ei neutraliseeri mitte ainult vabu radikaale oma antioksüdantsete omaduste tõttu, vaid suurendab ka keha enda antioksüdantsete ensüümide aktiivsust. See tugevdab organismi kaitsevõimet, aidates ennetada krooniliste haiguste teket.

Maksa tervis

Maksa tervis on ülioluline, kuna see organ filtreerib verest mürgiseid aineid ja toodab seedeensüüme. On leitud, et kurkumiinil on hepatoprotektiivne toime, aidates kaitsta maksa kahjustuste ja põletike eest. See võib olla eriti kasulik inimestele, kes kannatavad rasvmaksa või teiste maksahaiguste all.

Vähi ennetamine ja ravi

Vähiuuringud on keerulised ja kurkumiini vähivastased omadused vajavad veel palju rohkem teaduslikku tõestust. Teadlaste poolt senised läbi viidud laboratoorsed uuringud on näidanud, et kurkumiin suudab nii koosmõjus vähiravimitega kui ka ilma, aeglustada vähirakkude paljunemist ning soodustada nende hävinemist. Kuigi need tulemused on veel eelkliinilised, avab see uusi võimalikke uksi võitluseks vähiga.

Kõrge biosaadavus ja imendumine tänu liposoomidele

Üks oluline takistus kurkumiini efektiivsuses on selle madal biosaadavus. See tähendab, et suur osa tarbitud kurkumiinist eritub organismist, ilma et see jõuaks rakkudeni, kus see võiks avaldada soovitud mõju. Tavaliste kurkumiini toidulisandite puhul suudab vaid väike kogus läbida seedetrakti ja imenduda rakkudesse. Toime saavutamiseks peaksite tarbima väga suuri koguseid.

ActiNovo on suutnud ühendada selle võimsa taime omadused innovaatilise tehnoloogiaga.

Liposoomne kapseldamine on tehnoloogia, mille abil ümbritsetakse toimeained lipiidmolekulidest (rasvadest) koosneva kihiga, moodustades niinimetatud liposoome. See meetod parandab vitamiinide, mineraalide või ravimite biosaadavust, aidates neil paremini imenduda ja jõuda sihtrakkudeni organismis.

Liposoome saab ette kujutada kui väikeseid mullikesi, mille sees on toimeaine ja mille välimine kiht koosneb lipiidmolekulidest. See lipiidkiht kaitseb toimeainet seedetrakti ensüümide ja mahla eest, mis võiksid toimeainet lagundada või inaktiveerida. Liposoomide abil jõuab toimeaine otse vereringesse, möödudes osaliselt maksast, kus paljud toimeained muidu lagundatakse.

Liposoomne kapseldamine on eriti kasulik toimeainete puhul, millel on madal biosaadavus, nagu seda on ka kurkumiinil.

Kliiniline uuring kinnitab, et ActiNovo liposomaalne tehnoloogia saavutab kurkumiini puhul 46 korda parema biosaadavuse võrreldes tavaliste toidulisanditega.