C-vitamiin ja selle kasu tervisele
C-vitamiini ehk askorbiinhapet on oluline vees lahustuv vitamiin mida võib julgelt nimetada üheks kõige tuntumaks vitamiiniks. C-vitamiinil on organismis mitmeid olulisi rolle ning see mõjutab tervist erinevatel viisidel.
C-vitamiini peamised omadused on järgmised
- Immuunsüsteemi tugevdamine: C-vitamiin on oluline antioksüdant, mis aitab organismil võidelda vabade radikaalidega, mis võivad kahjustada immuunsüsteemi rakke. C-vitamiin aitab ka suurendada immuunsüsteemi funktsiooni, aidates organismil võidelda nakkuste ja haigustega.
- Kollageeni tootmine: C-vitamiin on vajalik kollageeni tootmiseks, mis on oluline valk sidekoe ja naha tervise jaoks. C-vitamiini puudus võib põhjustada kollageeni tootmise vähenemist, mis omakorda võib põhjustada naha kuivust, lõtvumist ja kortsude teket.
- Raua imendumine: C-vitamiin aitab raual paremini imenduda. Raud on oluline verevalkude (hemoglobiini) tootmiseks, mis kannab hapnikku keha kudedesse.
- Südame tervis: C-vitamiini tarbimine võib aidata vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. See tuleneb C-vitamiini antioksüdantsetest omadustest, mis kaitsevad veresoonte seinu oksüdatiivse stressi eest.
- Antioksüdantne toime: C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis aitab kaitsta rakke vabade radikaalide kahjustuste eest. Vabad radikaalid on ainevahetuse käigus tekkivad kahjulikud ühendid, mis võivad kahjustada rakke ja DNA-d ning seeläbi aidata kaasa haiguste tekkele.
C-vitamiini tarbimine
C-vitamiini keha ise ei tooda ning seetõttu peame seda saama toidust või toidulisanditest. Soovitatav päevane C-vitamiini tarbimine varieerub sõltuvalt vanusest, soost ja muudest teguritest.
Siin on mõned üldised soovitused C-vitamiini tarbimiseks:
- Täiskasvanud naised: 75-90 mg päevas
- Täiskasvanud mehed: 90 mg päevas
- Rasedad naised: 85 mg päevas
- Imetavad naised: 120 mg päevas
- Lapsed (sõltuvalt vanusest): 15-75 mg päevas
C-vitamiini vajavad rohkem näiteks suitsetajad ja rasedad, allergiaravimite ja beebipillide kasutajad ning seedeprobleemidega inimesed. Suitsetamine vähendab C-vitamiini imendumist, seega peaksid suitsetajad saama rohkem C-vitamiini kui mittesuitsetajad. Rasedad naised vajavad rohkem C-vitamiini, et toetada loote arengut.
Maksimaalne C-vitamiini annus haigusperioodil on 1000 mg, kuid seda annust ei tohiks võtta pikemalt kui 10 päeva järjest. Kuna tegemist on vesilahustuva vitamiiniga ei ole otstarbekas tarbida 1000mg korraga (juhul kui tegemist ei ole C-vitamiini liposoomse vormiga), sest suures koguses tarbides tuleb see kehast lihtsalt välja.
Kuigi C-vitamiini üledoos on haruldane, võib liigne C-vitamiini tarbimine põhjustada seedetrakti probleeme, nagu iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus.
C-vitamiini puudus
C-vitamiini puudus ehk hüpovitaminoos C on seisund, kus kehas on ebapiisavalt C-vitamiini. Puuduse sümptomid võivad varieeruda kergest kuni raskeni. Kerged sümptomid hõlmavad väsimust, nõrkust, liigesevalu, aneemiat ja halba haavade paranemist. Raskemate sümptomite hulka võivad kuuluda veritsevad igemed, lihasvalud ja liigesepõletik ning naha ja küünte muutused.
Pikaajaline C-vitamiini puudus võib põhjustada skorbuuti, mis on haigus, mille puhul inimene kaotab kehavedelikke ja võib kogeda liiges- ja lihasevalu, lihaste nõrkust, väsimust ja aneemiat, igemete veritsust ning naha ja juuste muutust.
Puudust saab ennetada kui tarbide piisavalt C-vitamiini sisaldavaid toite nagu tsitrusviljad, marjad, paprika, brokoli, tomatid, kartulid ja roheline lehtköögivili.
Kokkuvõttes võib öelda, et C-vitamiin on meie tervisele väga oluline, toetades meie immuunsüsteemi ning aidates säilitada tervet nahka. Lisaks soodustab see raua imendumist ning on oluline kevadväsimuse ja stressi peletamiseks.